Kalėdinis džiovintų vaisių pyragas
Sunkus, drėgnas, pilnas skaniausių Kalėdinių aromatų ir sodraus skonio. Šį Kalėdinį džiovintų vaisių pyragą galimą išsikepti likus geram mėnesiui iki švenčių ir palikti brandintis kas dvi ar savaitę sudrėkinant brendžiu. Bet galima jį išsikepti ir likus mažiau laiko iki Kalėdų – pyragas bet kokiu atveju iškepa labai skanus na, tik bus mažiau subrendęs 🙂
Pagrindinę pyrago masę sudaro įvairiausi džiovinti vaisiai ir uogos. Tai gali būti skirtingų rūšių razinos, džiovintos spanguolės, vyšnios, figos, datulės, abrikosai, slyvos ir pan. Svarbu, kad bendra jų masė sudarytų 850 gramų. Viską gerai nuplauname, didesnius vaisius pasmulkiname (kad visi vaisių gabaliukai būtų maždaug didesnių razinų dydžio) ir nakčiai paliekame užpiltus su brendžiu. Jei nenorite naudoti alkoholio, vietoje jo pilkite šviežių apelsinų sultis arba saldintą juodą arbatą. Tokiu atveju pyragą kepkite likus kelioms dienoms iki Kalėdų – be alkoholio pyragas neišsilaikys keletą savaičių.
Pyragas yra visiškai augalinės kilmės. Riebalams naudojau kokosų aliejų. Kam aktualu – kokoso skonio man nesijautė. Tokia gausa džiovintų vaisių, prieskonių ir brendis užgožia kokoso skonį.
Pyrago aromatui sustiprinti įtarkavau citrinos ir apelsino žieveles. Jei turite galimybę naudokite ekologiškus vaisius. Kiti būna padengti chemikalais todėl arba iš vis nenaudokite žievelės arba labai gerai nušveiskite nenuluptus vaisius su soda.
Šis Kalėdinis džiovintų vaisių pyragas yra pirmasis patiekalas, kurį ruošiu belaukiant švenčių. Tikriausiai nereikia net minėti, kad kepant šį pyragą namai prisipildo nuostabaus aromato, o kartu su juo, ir tos stebuklingos ir jaukios nuotaikos.
Kalėdinis džiovintų vaisių pyragas
850 g įvairių džiovintų vaisių ir uogų (naudojau spanguoles, razinas, figas, slyvas)
1 apelsino žievelė ir sultys
1 citrinos žievelė ir sultys
100 ml brendžio ar romo
180 g kokosų aliejaus
150 g kuo tamsesnio nerafinuoto rudojo cukraus (naudojau 100 g tamsų muscavado ir 50 g kokosų cukraus)
3 v.š. maltų linų sėmenų
100 g maltų migdolų
200 g viso grūdo speltos miltų
1 a.š. kepimo miltelių
2 a.š. malto cinamono
1/2 a.š. malto imbiero
1/2 a.š. malto kardamono
1/2/ a.š. maltų gvazdikėlių
žiupsnelis druskos
Gaminimas:
1. Džiovintus vaisius gerai nuplauname, didesnius pasmulkiname, užpilame brendžiu ir nakčiai (ar parai) paliekame uždengtame inde.
2. Kitą dieną į puodą sudedame vaisius su brendžiu, apelsino ir citrinos tarkuotas žieveles ir išspaustas sultis, kokosų aliejų, cukrų ir lengvai pakaitiname apie 5 minutes, kol ištirps cukrus. Atvėsiname.
3. Linų sėmenis užpilame 7,5 šaukšto vandens ir paliekame išbrinkti apie 10 minučių.
4. Įjungiame orkaitę 150°C. Pasiruošiame 20 cm apvalią atsegamais kraštais kepimo formą – išklojame ją kepimo popieriumi dvigubu sluoksniu paliekant išsikišušius kraštus per pusę sprindžio (kad nesudegtų ilgai kepant).
5. Kitame inde gerai sumaišome maltus migdolus, miltus, kepimo miltelius ir visus prieskonius su druska.
6. Išbrinkusius linų sėmenis sumaišome su vaisių mase ir į ją gerai įmaišome miltus su priekoniais. Turi gautis tiršta masė. Jei reikia, tirštumą pakoreguokite atitinkamai šaukštu vandens ar miltų. Gautą masę suverčiame į paruoštą kepimo indą, gerai išlyginame paviršių ir šauname į orkaitę.
7. Kepame 150°C apie 2 val., kol įbestas medinis pagaliukas ištraukus lieka sausas.
8. Ištraukus pyragą iš orkaitės po kokių 10 min su mediniu pagaliuku padarome keletą skylučių ir paviršių suvilgome 2 šaukštais brendžio. Leidžiame jam pilnai atvėsti kepimo formoje.
9. Pilnai atvėsusį pyragą išimame iš kepimo formos, atsargiai (pyragas gali būti trapus) nuimame kepimo popierių, suvyniojame į naują kepimo popierių, tada į foliją ir sandariai įdedame į maišelį. Kas savaitę ar dvi savaites išvyniojame ir paviršių suvilgome 2 šaukštais alkoholio. Taip pyragą “maitiname” iki 5 savaičių. Likus savaitei iki valgymo pyrago “nebemaitiname”.
10. Skanaus!